• California ACTRA Chapter Finals Qualifies 923 Members

    The Chowchilla Fairgrounds hosted the California Chapter Finals Sept. 20-23, and 923 members punched their ticket to the 2018 ACTRA National Finals, including #10.5 winners Lane Karney and Danny Leslie (Off The Beaten Path photo).  Click photo for full story...

  • 2019 WSTR Qualifier in Paso Robles

    A 2019 World Series of Team Roping qualifier produced by Dynamite Productions' California Shootouts, was held Oct. 6-7 in Paso Robles. #15 winners were Cutter Machado and Ryan White. Click photo for full story...

  • California High School Rodeo Association

    California High School Rodeos were held recently. Grace Pinochi catches the horns for Ava Evans in the team roping. (Bullseye Imaging) Click photo for full story.

  • NorCal ACTRA Qualifier

    Ryan Fowler (l) of Skyline Silversmiths, and Bill Horner (r), California ACTRA President, award Yeti Coolers to the high point winners of Sunday's ropings, Sophia Fowler and Becki Bean. Click photo for full story...

RED BLUFF, CA – California High School Rodeo Districts 1, 2, 3, 4 and 5 (which included competitors from California, Nevada and Oregon) gathered at the Tehama County Fairgrounds to compete for great awards including saddles that went to the All-Around Cowboy and Cowgirl. Representing D1 and D3, Tanner Darst and Payton Schoeppach were named the champions.

This rodeo, held January 12-14, had a great turnout that was highlighted by 142 entries in the barrel racing.

Winners followed by District number and points, time or score:

All Around Cowboy: 1. Tanner Darst, 1, 56. 2. Karson Mebane, 5, 49.

All Around Cowgirl: 1. Payton Schoeppach, 3, 54. 2. Brynn Lehman, Nevada, 53.

Barrel Racing: 1. Payton Schoeppach, 3, 28.857. 2. Kelsey Cadwell, 5, 28.925. 3. Cade Browning, 2, 28,960. 4. Jackie Jones, 2, 29.056. 5. Sofia Evans, 2, 29.177. 6. Hailey Finnegan, 2, 29.323. 7. Stevie Scott Smith, 3, 29.465. 8. Olivia Largent, 1, 29.496. 9. Rylee George, 5, 29.510. 10. Lily Hanson, 1, 29.588.

Goat Tying: 1. Payton Schoeppach, 3, 15.20. 2. Denver McGill, 4, 16.51. 3. Corley Raper, 4, 16.53. 4. Shelby Dunning, 1, 16.54. 5. Fallon Myers, 1, 17.23. 6. Emily Kramer, 1, 17.52. 7. Aimee Davis, 4, 17.54. 8. Hailey Wilbur, 3, 18.50. 9. Brooklyn Quisenberry, 5, 18.77. 10. Cierra Polhemus, 5, 19.14.

Pole Bending: 1. Brynn Lehman, 4, 42.011. 2. Fallon Myers, 1, 43.565. 3. Masey Minton, 1, 43.657. 4. Olivia Largent, 1, 43.917. 5. Marissa Rosenberg, 2, 44.534. 6. Faith Anderson, 2, 44.659. 7. Taylor Griffin, 2, 44.947. 8. Cade Browning, 2, 45.202. 9. Marina LeVine, 2, 45.242. 10. Maci Hachmann, 5, 45.381.

Breakaway Roping: 1. Jayce Blake, 4, 7.08. 2. Brynn Lehman, 4, 7.38. 3. Taylor Griffin, 2, 7.97. 4. Cierra Polhemus, 5, 8.06. 5. Madi Helming, 3, 8.65. 6. Shelby Dunning, 1, 9.13. 7. Sierra Bettencourt, 5, 12.26. 8. Rylee George 5, 13.45. 9. Marissa Rosenberg, 2, 13.95. 10. Alexandra Puga, 2, 14.94.

Girls Cutting: 1. Hunter Morgan, 3, 296. 2. Maddie Biglow, 3, 291.5. 3. Hailey Wilbur, 3, 287.5. 4. Kate Grimsman, 1, 284. 5. Madison Deardorf, 5, 281. 6. Jayce Blake, 4, 280. 7. Savanna Morgan, 3, 279. 8/9/10: Madison Eads, 5; Haley Dancer, 1; Sandra Sirizzotti, 3, 274.

Boys Cutting: 1. Justin Schuette, 3, 285. 2. Philip Knierieme, 5, 275. 3. Jake Franceschi, 3, 274. 4. Tanner Pachie, 2, 271. 5. Dylan Heishman, 3, 270. 6. Cole Bunting, 1, 269. 7. Trey Baker, 5, 267. 8. Allen Battle, 5, 264. 9/10: Bailey Small, 1; Karson Mebane, 5, 261.

Steer Wrestling: 1. Davis Mardesich, 3, 24.05. 2. Garrett Shell, 3, 24.37. 3. Tanner Darst, 1, 5.6 on 1. 4. Justin Banister, 1, 7.3 on 1. 5. Jake Franceschi, 3, 8.6 on 1. 6. Grant Peterson, 5, 9.4 on 1. 7. Jacey Gorden, 1, 9.9 on 1. 8. Trent Watkins, 1, 10.4 on 1. 9. Ronan Hice, 5, 17.4 on 1. 10. Blane Martin, 3, 18.5 on 1.

Tie Down Roping: 1. Wyatt Smith, 3, 25.85. 2. Quaid Quisenberry, 4, 28.01. 3. Bailey Small, 1, 30.73. 4. Tate Borba, 5, 31.31. 5. Tanner Darst, 1, 32.93. 6. George Becker, 3, 35.09. 7. Adam Souza Jr, 5, 43.83. 8. Trey Baker, 5, 46.40. 9. Zack Engelhart, 1, 48.04. 10. Kolton King, 1, 52.05.

Bull Riding: 1. TJ Gray, 1, 149. 2/3/4: Grant Peterson, 5; Ky-Manee Hardy, 5; Andy Guzman, 5, 62 on 1.

No Bareback Riding entries.

Saddle Bronc: 1. Karson Mebane, 5, 140. 2. Ronan Hice, 5, 125. 3. Davis Mardesich, 3, 65 on 1. 4. TJ Griener, 4, 61 on 1.

Reined Cow Horse: 1. Kate Grimsman, 1, 143. 2/3: Jacey Gorden, 1; Dylan Heishman, 3, 140.5. 4. Fallon McDonald, 3, 136.5. 5. Pierce Wold, 3, 136. 6. Blake Beck, 3, 135.5. 7. Shelby Dunning, 1, 134.5. 8. Gwen Johnson, 1, 134. 9. Sofia Evans, 2, 129. 10. Rachael Russ, 2, 125.5.

Team Roping: 1. Drew Tilton and Tanner Darst, 1, 19.08. 2. Stevie Scott Smith and Kruz Conway, 3, 19.29. 3. Mikayla Hagemann and Cameron Senegal, 5, 22.14. 4. Logan Anseth and Brock Grashuis, 3, 25.10. 5. Jaylee Johnson and Bailey Small, 1, 26.04. 6. Rylee George and Karson Mebane, 5, 26.50. 7. Davis Mardesich and George Becker, 3, 30.56. 8. Amanda Carey and Colt Lockwood, 3, 32.41. 9. Allen Battle and Mason Hicks, 5, 35.69. 10. Taylor Adams and Gavin Wheatley, 3, 39.56.


Tanner Darst, representing CHSRA D1, was named the AA Cowboy and saddle winner at the Red Bluff Shootout Rodeo.  –Full Gallop Photography